Drzewo rośnie wraz z grubością włóczki 😊

Znasz już typy szydełek i materiały, z których są zrobione. Wiesz też jakie są rodzaje drzew i co to jest las 😊 Dzisiaj porozmawiamy sobie o tym jakie są fazy rozwojowe drzewostanu na przykładzie sosny pospolitej 😊 Oczywiście pomiędzy drzewami znajdzie się też jakiś kłębek włóczki 😊 Ciekawy/a? To zapraszam do lektury 😊

W szydełkowaniu dobrze znana jest zasada, że im grubsza włóczka tym szybciej jej ubywa. Cienka włóczka jest wydajniejsza, ale też robótki wolno przybywa. Wyróżnia się 8 grubości włóczki, które podane są w skali od 0 (najcieńsza) do 7 (najgrubsza). Oczywiście producenci mają bardzo różne oznaczenia. Możesz się spotkać też z czymś takim jak TEX, „ply” czy z samą cyfrą. Ja jednak skupię się na skali 0-7, bo ta jest chyba najbardziej znaną 😊.


No to lecimy z włóczką do lasu
😊 Mając kłębek włóczki w ręku, powoli zaczniemy go rozwijać :D, po drodze napotykając na supełki. Każdy z nich to przystanek, który odpowiada jednej z faz rozwojowych drzewostanu 😊. Gotowy/a? No to w drogę!

Pierwszy przystanek to uprawa (z sadzenia) lub nalot (z samosiewu), czyli pierwszy okres życia drzewostanu, gdzie nasze drzewka są jeszcze malutkie i cieniutkie. Zupełnie jak włóczka 0 – lance. Następnie nasza włóczka rośnie nam do 1 – super fine i zamienia się w podrost – młode pokolenie drzewek osiągające powyżej 0.5 m wysokości. Podrost przeradza się w młodnik – włóczkę 2 – fine – drzewostan od około 20 – 25 lat, gdzie zachodzi już proces naturalnego oczyszczania się pni. Potem formuje się strzała (pień drzewa) i drzewa intensywnie rosną – drzewostan wkracza w fazę tyczkowiny i osiąga wiek najczęściej od 25 do 35 lat. W tym samym czasie włóczka rośnie do 3 – light. Po osiągnięciu 35 do 50 lat drzewostan nazywamy drągowiną, a włóczka osiąga rozmiar 4 – medium. Tutaj drzewa intensywnie przyrastają na grubość. Drągowina zamienia się w drzewostan dojrzewający, a włóczka w 5 – bulky. Drzewa są w wieku od 50 do 80 lat i następuje kulminacja rozrodu nasion 😉. Przedostatnim przystankiem na naszej włóczce jest 6 – super bulky, czyli drzewostan dojrzały w wieku około 80 – 100 lat. Drzewa tutaj osiągają maksymalne wysokości i grubości pni. Ostatnim przystankiem jest starodrzew – włóczka 7 – jumbo, gdzie wiek drzew to powyżej 100 lat. Jest to również ostatni etap fazy rozwojowej drzewostanu, gdzie drzewa już tracą zdolności przyrostu na wysokość i na grubość. Tutaj powoli obumierają gałęzie i pojawiają się oznaki starzenia.

Żeby lepiej to zobrazować poniżej znajduje się podsumowanie w postaci tabeli oraz zdjęcia poszczególnych etapów rozwoju drzewostanu 😊.

Nr.

Włóczka

Faza rozwoju drzewostanu

Wiek drzewostanu

0

Lance

Uprawa lub nalot

0 – 5 lat

1

Super fine

Podrost

5 – 20 lat

2

Fine

Młodnik

20 – 25 lat

3

Light

Tyczkowina

25 – 35 lat

4

Medium

Drągowina

35 – 50 lat

5

Bulky

Drzewostan dojrzewający

50 – 80 lat

6

Super bulky

Drzewostan dojrzały

80 – 100 lat

7

Jumbo

Starodrzew

Powyżej 100 lat


Uprawa

Nalot (gatunek brzoza)

Podrost

Młodnik

Tyczkowina

Drągowina

Drzewostan dojrzały

W ten oto sposób rozwinęliśmy nasz kłębek włóczki i rozplątaliśmy supełki – urósł nam las. Chociaż było ciężko przedrzeć się przez gęstą tyczkowinę i droga do końca lasu wydawała się długa, w końcu się udało. Gotowy produkt z cienkiej włóczki doczekał się swoich pięciu minut, bo przecież motek starczył na dłużej. Następnym razem użyjemy włóczki bulky, by zwiedzić drzewostan dojrzewający. W końcu robi się coraz zimniej i potrzebne nam są grube czapki i szaliki, żeby nie zmarznąć. Wiesz już, że potwierdziła się zasada dobrze znana w szydełkowaniu, bo grubość włóczki rośnie nam wraz z drzewem 😊.

Pozdrawiam serdecznie,

Ewelina


Komentarze

Popularne posty