Podział drzewostanów ze względu na skład włóczki :D

Spojrzałeś/łaś na temat i stwierdzasz, że to bez sensu? Jak można dzielić drzewostany i porównywać je do włóczki? No właśnie… To absurd… Nie widzisz związku? Pocieszę Ciebie :D Ja widzę :D Jaki? Zapraszam do lektury 😉

Skład motka zależy od jego przeznaczenia, stąd wyróżniamy włóczki naturalne, z włókna syntetycznego oraz włóczki mieszane łączące w sobie dwie poprzednie :D. Zupełnie jak w lesie, gdzie mamy las iglasty, liściasty i mieszany. W zasadzie na takim podziale mogłabym zakończyć, jednakże nie byłabym sobą, gdybym nie rozebrała tego na czynniki pierwsze :D.

Las iglasty to taki, gdzie głównym gatunkiem dominującym jest sosna, świerk, modrzew, jodła lub daglezja – generalnie gatunek iglasty. Tak samo jak w przypadku włóczek naturalnych – w ich składzie w przeważającej części występuje jakiś składnik  pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. I tutaj możemy wymienić: alpakę, angorę, jedwab, kaszmir, moher, wełnę jagnięcą, wełnę z owiec szetlandzkich, wełnę wielbłądzią, wełnę z merynosa, czyli włóczki pochodzenia zwierzęcego. Do tych „roślinnych” zaliczamy takie składniki jak: bawełna, len, ramia indyjska, wiskoza, bambus czy konopie.

Las iglasty.

Włóczki pochodzenia naturalnego.

Włóczki pochodzenia roślinnego.

Las liściasty w swoim składzie gatunkowym zawiera buk, dąb, brzozę, lipę czy inny gatunek liściasty. Tak samo jak włóczka z włókna syntetycznego zawiera głównie akryl lub poliester 😊. O ile akryl strasznie się elektryzuje, jest tani w produkcji i odporny na pranie, o tyle poliester jest sprężysty, nie przepuszcza wody i nie jest przewiewny.

Trzecim typem lasu i włóczki jest połączenie dwóch poprzednich odmian w jedno. Lasy mieszane łączą w sobie gatunki iglaste i liściaste, tak jak włóczki mieszane to połączenie składników naturalnych i włókien syntetycznych.

Las liściasty.

Włóczki z włókna syntetycznego.

Znasz już rodzaje włóczek i typy lasów. Wiesz też jak te dwa na pozór różne tematy się łączą. Jednak czy wiesz, że włóczka to nie to samo co wełna, a drzewo to nie to samo co drewno? Tych pojęć nie powinno stosować się zamiennie 😊 Dlaczego? Otóż wełna to włóczka pochodzenia zwierzęcego, wytworzona z runa owczego. Drewno to ścięte drzewo, z którego pozyskano surowiec. Włóczka to przędza składająca się jakiś składników, a drzewo to organizm żywy, który rośnie. Wniosek z tego jest taki, że każda wełna jest włóczką, ale nie każda włóczka jest wełną, tak samo jak każde drzewo jest surowcem, z którego będzie drewno, a każde drewno było kiedyś drzewem :D.

Las mieszany.

Widzisz? Las i włóczka mają bardzo dużo wspólnego, wystarczy znaleźć ten jeden mianownik, który je połączy 😊 Ja w każdym lesie, do którego się wybiorę widzę nie tylko inspiracje, ale także coś rękodzielniczego 😊. Wszystko da się połączyć, wystarczą dobre chęci 😊. Zapraszam więc Ciebie do lasu. Może uda Ci się wrócić z jakimś kłębkiem włóczki?

Miłego weekendu 😊

Ewelina

Komentarze

Popularne posty