Szydełka są jak drzewa – każde inne 😉

 Wiesz już jakie informacje możesz znaleźć na banderoli 😊 Kolejnym krokiem w podstawach szydełkowania są szydełka 😊 Dzisiaj przekażę Ci całą moją wiedzę na temat rodzaju szydełek i przykładowych gatunków drzew, tworzących las 😉 Znowu stwierdzasz, że to nie ma nic wspólnego? 😊 Zapraszam do lektury 😊



Szydełka tak jak i drzewa możemy podzielić na dwa rodzaje: tunezyjskie i klasyczne, iglaste i liściaste. O ile tunezyjskie i klasyczne to rodzaje szydełek, o tyle te drugie to dobrze znane Ci drzewa 😊. Szydełka tunezyjskie są to długie rurki z jednej strony zakończone haczykiem, a z drugiej zatyczką, która nie pozwala na zsunięcie się robótki. Tym szydełkiem przerabiamy oczka nabrane na drut tylko z prawej strony. Szydełko klasyczne w przeciwieństwie do tunezyjskiego jest proste, krótkie, przerabiamy zazwyczaj jedną pętelkę (o tym, że może być tych pętelek więcej dowiesz się później :D) znajdującą się na szydełku, odwracając robótkę (prawa i lewa strona).

Drzewo iglaste od liściastego różni się przede wszystkim pokrojem, ale także wyglądem liści czy posiadaniem kwiatów i owoców. Drzewa iglaste należą do grupy nagonasiennych, posiadają igły lub łuski, które są zimozielone i nie opadają na zimę – wyjątkiem jest modrzew. Drzewa liściaste natomiast należą do grupy okrytonasiennych, mają szerokie blaszki liści, które zrzucają na zimę. Okres jesienny sprawia, że na liściach pojawiają się przepiękne kolory od zielonego przez żółty, aż do czerwonego.



Szydełka wykonane są z różnych materiałów, a co za tym idzie mogą być zrobione z jednego materiału lub z kilku. W ten oto sposób tworzy nam się podział na szydełka jednorodne i mieszane :D. Do jednorodnych zaliczamy takie materiały jak: drewno, bambus, aluminium, teflon czy plastik. Szydełka mieszane to te, które posiadają drewnianą, plastikową lub gumową rączkę, a haczyk wykonany jest zazwyczaj z metalu. To zupełnie jak drzewa 😊 Każdy gatunek ma swoją funkcję 😊 Wyróżniamy gatunki lasotwórcze, czyli te, które tworzą nam trzon drzewostanu oraz gatunki domieszkowe – stanowiące jego dodatek. Gatunkami lasotwórczymi więc będą sosna zwyczajna, świerk pospolity, jodła pospolita, buk zwyczajny, dąb bezszypułkowy, dąb szypułkowy, brzoza brodawkowata oraz olsza czarna. Pozostałe gatunki jak np. lipa drobnolistna, grab pospolity, modrzew europejski czy wiąz szypułkowy będą gatunkami domieszkowymi.

Widzisz? W lesie nawet szydełko ma swój odpowiednik :D Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z szydełkami musisz zobaczyć, które najlepiej Ci odpowiada. Tak jak las oferuje nam mnóstwo gatunków drzew, tak pasmanterie prześcigają się w polecaniu szydełek. To Ty musisz wiedzieć, które szydełko dobrze leży Ci w ręku i którym najlepiej Ci się dzierga 😊 Dzierganie ma sprawiać Ci przyjemność, tak samo jak spacer po lesie 😊.

Trzymaj się cieplutko 😊

Pozdrawiam

Ewelina

Komentarze

Popularne posty