Banderola otula włóczkę niczym kora drzewo 😊

Po zeszłotygodniowej wycieczce do lasu przyszedł czas na podstawy szydełkowania 😊 Dzisiaj dowiesz się o czym mówi banderola i jak ją czytać oraz co ma wspólnego z korą drzewa 😉. Rozbudziłam Twoją ciekawość? 😊 To zapraszam do czytania :D.



Każda włóczka zaopatrzona jest w banderolę – tak, to ten papierek, który irytuje, bo ciągle się rozdziera i plącze gdzieś między motkami. Zawiera ona mnóstwo informacji, które bardzo ułatwiają życie :D Jest takim odpowiednikiem kory drzewa, bo zobacz kora również zabezpiecza drzewo przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki korze, komórki wewnętrzne drzewa nie są narażone na wysychanie. Kora to także taka naturalna tarcza ochronna, która dzielnie broni drzewo przed szkodnikami i grzybami. Banderola też ma takie zadanie – trzymać włóczę w ryzach, żeby się nie rozwinęła i nie była narażona na uszkodzenia z zewnątrz.


No dobrze, ale jakie informacje zostały zapisane na banderoli? Przede wszystkim producent i nazwa włóczki, którą możemy porównać do nazwy drzewa. Kolejną informacją jest skład włóczki – o tym szerzej porozmawiamy sobie później (wtedy też poznasz rodzaje drzewostanów
😉). Obok składu zazwyczaj jest numer partii i kolor naszej włóczki. Obserwując drzewa, na pewno zauważyłeś/łaś, że różne gatunki drzew mają różny kolor kory. No właśnie 😊 Kora brzozy jest biała, wiązu – jasnoszara, dębu ciemnobrązowa, świerka czerwonobrązowa lub szarobrązowa, a sosny czerwono-żółta, przez rudy, aż do rudobrązowej. Ile gatunków drzew tyle kolorów włóczki 😊.

Sosna pospolita

Brzoza brodawkowata

Na banderoli znajdziesz również informację o tym jakiego szydełka lub drutów użyć. To bardzo ważne, żeby zachować ergonomię pracy. Dopasowanym rozmiarowo szydełkiem do włóczki pracuje się lepiej niż za dużym lub za małym. Rodzaje szydełek to osobny temat 😊 Z banderoli dowiesz się też jaka jest grubość, wydajność i długość wybranej przez Ciebie włóczki. Robiąc na drutach czy szydełku grubą włóczką, robótka szybciej będzie przyrastała i włóczka szybciej się skończy. Odwrotnie będzie przy cienkiej włóczce. Zanim zobaczysz efekt końcowy – trochę się namęczysz. Cienka włóczka będzie też wolniej ubywać, czyli starczy Ci na dłużej :D. O rodzajach grubości włóczki porozmawiamy sobie, przy okazji wzrostu drzew – musisz uzbroić się w cierpliwość i troszkę poczekać 😊 Banderola zawiera informację o wielkości próbki jaką musisz zrobić, jeśli marzy Ci się własny sweter czy koc 😊. Producent pokazuje Ci kwadrat 10 x 10 cm, z ilością oczek, przy użytym zalecanym szydełku. Pamiętaj jednak, że każdy szydełkuje inaczej – niektórzy bardziej zaciągają nitkę inni mniej, więc ostateczna ilość oczek w próbce może się różnić od tej, podanej przez producenta. Podobnie ma się kora na drzewie, u jednych gatunków spękania są większe u innych mniejsze 😊 Wszystko zależy od narastania nowych warstw korka i upływu lat 😊. Tak jak na banderoli znajdziesz informacje o możliwości prania włóczki, suszenia jej czy użycia żelazka, tak z kory drzewa możesz dowiedzieć się ile drzewo ma lat, czy choruje i jaka jest jego kondycja 😊.


Mam nadzieję, że i tym razem przekonałam Cię do tego, że rękodzieło z lasem ma wiele wspólnego
😊. Na banderolę możesz nie zwracać uwagi, tak samo jak na korę drzewa. Jednakże zastanów się ile cennych informacji Cię ominie. Znając podstawy czytania banderoli łatwiej Ci będzie znaleźć to czego szukasz i może unikniesz niepotrzebnego rozczarowania np. grubością włóczki? Idąc do lasu przyjrzyj się drzewom i zobacz jak bardzo różnią się od siebie 😊 Jesteś w stanie rozpoznać każde z nich po kolorze kory czy spękaniach? Ile różnych gatunków drzew tyle różnych kolorów włóczek 😊.

Udanego weekendu i spokojnego spaceru po lesie 😊

Pozdrawiam

Ewelina

Komentarze

Popularne posty